Wczoraj i dziś: Twin Peaks (cz. 3)

Zapraszam do lektury trzeciej i ostatniej już części notki z serii "Wczoraj i dziś", dotyczącej postaci i aktorów z serialu "Miasteczko Twin Peaks".



Miguel Ferrer
Agent Albert Rosenfield

Agent Rosenfield to wezwany przez Coopera specjalista, zajmujący się analizą dowodów i śladów. Wyjątkowo obcesowy i nieuprzejmy osobnik, nieustannie nabijający się z małego miasteczka i zarządzającego nim szeryfa, co ostatecznie skutkuje oberwaniem pięścią od rzeczonego szeryfa. Jak się jednak później okazuje, Albert to bardzo wrażliwy i czuły człowiek, buddysta, który ostatecznie staje się przyjacielem szeryfa Trumana, oznajmiając mu, że go kocha.



Miguel Ferrer to kolejna twarz kojarzona z wieloma filmami, w których przewijał zazwyczaj się na drugim planie. On również, podobnie jak Ray Wise, zagrał w kultowym "RoboCopie", możemy kojarzyć go też z takich filmów jak "Kryptonim Nina" (amerykański, zupełnie niepotrzebny remake "Nikity" Luca Bessona), "Hot Shots 2", czy dwóch ekranizacji prozy Stephena Kinga - "Nocnego zła" oraz "Bastionu", który powstał w formie mini-serialu. W telewizji, po sukcesie Twin Peaks, mogliśmy Ferrera oglądać w takich serialach jak "Jordan" (lata 2001-2007), czy "The Protector" (2011). W kinach mogliśmy oglądać go w zeszłym roku, w roli wiceprezydenta Rodrigueza, w trzeciej części "Iron Mana".

Miguel Ferrer na premierze "Iron Mana 3" (2013)
photo: Kevin Winter/Getty Images


David Duchovny
Agent Dennis / Denise Bryson

Agent wydziału do spraw narkotyków, który okazał się agentką. Podczas jednej z akcji był zmuszony przebrać się za kobietę i tak mu się to spodobało, że postanowił nosić damskie ciuszki na co dzień (ku zdziwieniu Coopera i spółki).


Jedna z pierwszych ról Davida Duchovny'ego (i jakże odmienna od tego, do czego nas przyzwyczaił), zanim jeszcze stał się sławny dzięki roli Foxa Muldera w serialu "Z Archiwum X", a później Hanka Moody'ego z "Californication". Od czasu swojej "kobiecej" roli w Twin Peaks, kariera Duchovny'ego bardzo się rozwinęła. Poza wspomnianymi serialami (w tym drugim gra do dziś), które stały się wielkimi hitami, David występował także z powodzeniem na dużym ekranie, w filmach takich jak "Ewolucja" Ivana Reitmana, "Zoolander" Bena Stillera, czy "Kalifornia", gdzie wystąpił u boku Brada Pitta i Juliette Lewis. W 2012 roku zagrał także rolę Człowieka Kozła w filmie "Goats". :)

David Duchovny jako Człowiek Kozioł, "Goats" (2012)

David Duchovny podczas San Diego Comic Con (2013)
photo: Gage Skidmore



Don S. Davis
Major Garland Briggs

Ojciec Bobby'ego i pilot wojskowy o stopniu majora. Szczegóły jego pracy są ściśle tajne, jednak w informacji, które pojawiają się w serialu, dowiadujemy się, że zajmuje się dość zagadkowymi i niewyjaśnionymi fenomenami, związanymi z kosmosem i "złem" czającym się w okolicznych lasach.


Poza rolą w Twin Peaks, Don S. Davis chyba najbardziej kojarzony jest z rolą generała Hammonda z serialu "Gwiezdne wrota". Fani "Z archiwum X" znają go z kolei jako kapitana Williama Scully - ojca Dany. Jak widać, pan Davis często obsadzany był w rolach wojskowych (w prywatnym życiu zresztą miał za sobą prawdziwą karierę w wojsku). Nie licząc seriali, Don Davis ma na koncie prawie 80 filmów, wśród których warto wspomnieć takie tytuły jak seria "I kto to mówi" (1989), gdzie wcielił się w rolę doktora, "Sprzedawca śmierci" (1993) na podstawie książki Stephena Kinga, "Fan" (1996), czy horror "Nieproszeni goście" (2009) - niestety była to jedna z jego ostatnich ról, w 2008 roku Don S. Davis zmarł na atak serca.

Don S. Davis podczas wywiadu dla serwisu The SciFi World (2005)



Chris Mulkey
Hank Jennings

Mąż Normy. Kryminalista, który właśnie wychodzi z więzienia na zwolnienie warunkowe. Stara się stwarzać pozory nawróconego, uczciwego i przykładnego męża, jednak za plecami nadal prowadzi ciemne interesy z największymi graczami w Twin Peaks.


Chris Mulkey to aktor, który może pochwalić się ponad setką tytułów w swojej filmografii (nie licząc gościnnych występów w wielu serialach). Wśród nich warto wymienić takie tytuły jak "Rambo: Pierwsza krew" (1982), "Tajna broń" (1996), "Na linii wroga" (1997), "Projekt: Monster" (2008), czy zeszłoroczny, oscarowy "Kapitan Phillips". Wystąpił również, między innymi w serialach "Strefa mroku", "24 godziny", "Przerwany szlak"  i gościnnie w "Zagubionych".

Chris Mulkey jako Wielki Ears, "Przerwany szlak" (2006)

Chris Mulkey podczas Tribeca Film Festival (2013)     


Catherine E. Coulson
Margaret Lanterman "Pieńkowa Dama"

Tajemnicza postać przewijająca się przez miasteczko. Kobieta, która wszędzie nosi ze sobą drewniany pieniek, z którym tylko ona potrafi rozmawiać. Najprawdopodobniej w owym pieńku zaklęta jest dusza jej zmarłego w pożarze męża.


Catherine Coulson jest bardziej aktorką teatralną, niż kinową, więc w świecie filmu i telewizji, już zawsze będzie kojarzyła się z rolą Pieńkowej Damy. Poza Twin Peaks ma na swoim koncie zaledwie kilka, mało znanych filmów (w tym jedna z pierwszych krótkometrażówek Davida Lyncha, "Kaleka"). Jako ciekawostkę można nadmienić fakt, że w latach 1968-1976, była żoną Jacka Nance'a - serialowego Pete'a Martella.

Catherine E. Coulson podczas Antwerp Convention 2013. photo: welcometotwinpeaks.com



David Patrick Kelly
Jerry Horne

Brat Bena. Również przedsiębiorca i biznesmen, nieustannie wracający z kolejnych delegacji, przywożąc z nich wyszukane smakołyki.

Wędzona serowa świnka!
David Patrick Kelly to dość rozpoznawalna twarz w Hollywood. Często obsadzany na drugim planie, nie rzadko też grywający czarne charaktery. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych ról wymienić można Luthera z "Wojowników" (1979), Sully'ego z "Komando" (1985) - to ten, który spadając, robi "uuulalalaaa" ;) , T-Birda z "Kruka" (1994), czy Howiego z "K-PAX" (2001).

David Patrick Kelly podczas dorocznego rozdania nagród Lucille Lortel (2011)
photo: Steve Mack/Getty Images 


Frank Silva
Bob

Personifikacja zła drzemiącego w ludziach i czającego się w okolicznych lasach. Przerażająca postać mordercy - demona, wcielającego się w dusze niewinnych ludzi. To właśnie on, po opętaniu Lelanda Palmera, zmusił go do zabicia własnej córki.


Frank Silva był scenografem, dekoratorem wnętrz i oświetleniowcem pracującym na planie serialu. Właściwie przypadek spowodował, że został obsadzony w roli demonicznego Boba (po tym jak David Lynch zobaczył go, wyłaniającego się zza łóżka, w jego głowie zrodziła się znana wszystkim scena). Niestety, Frankowi nie dane było zakosztować kariery aktorskiej - Bob był jego jedyną rolą. W 1995 roku Frank Silva zmarł na atak serca, w wyniku powikłań związanych z AIDS.

Frank Silva podczas dorocznego festiwalu Twin Peaks (1993)
photo: Above the Convenience Store


Al Strobel
Philip Gerard / Mike "Jednoręki mężczyzna"

Były partner w zbrodni Boba, razem mieszkali nad sklepem, jednak Mike usłyszał głos Boga, nawrócił się i odjął sobie rękę, na której miał przeklęty tatuaż "Ogniu, krocz ze mną". Od tej pory ściga Boba i stara się zapobiegać jego wybrykom. Mike, podobnie jak Bob, jest demonem, który zamieszkuje w ciele Philipa Gerarda - sprzedawcy butów.


W serialu, Al Strobel był mocno związany z postacią graną przez Franka Silvę. W prawdziwym życiu, również łączyła ich cecha wspólna - mianowicie, poza Twin Peaks, pan Strobel nie zrobił właściwie żadnej kariery aktorskiej (wcześniej zagrał jedynie w dwóch filmach). Po zakończeniu serialu, oraz powtórzeniu swojej roli w kinowym "Twin Peaks: Ogniu, krocz ze mną", Al Strobel zakończył karierę aktorską. Jako nastolatek, w wyniku nieszczęśliwego wypadku samochodowego, stracił lewą rękę, co niejako dało mu naturalne predyspozycje do zagrania "Jednorękiego człowieka".

Al Strobel podczas dorocznego festiwalu Twin Peaks (2012)
photo: Richard Rhyme 


Gary Hershberger
Mike Nelson

Szkolny kumpel Bobby'ego, były chłopak Donny. Noszący ksywkę "Snake" arogancki dupek, który w późniejszej fazie serialu, nieco zmienia swój charakter, związując się z Nadine - psychicznie cofniętą do wieku nastoletniego.


Gary Hershberger nie jest zbyt znanym aktorem, jego kariera ogranicza się do szeregu głównie niskobudżetowych filmów, przeznaczonych na rynek video/dvd. Jednym z niewielu wyjątków od tej reguły jest film "Włamywacze" (1992), gdzie zagrał dalszoplanową rolę na jednym planie z gwiazdami pokroju Roberta Redforda, Dana Aykroyda i Bena Kingsleya.

Gary Hershberger (2013)
photo: IMDb.com 


Michael J. Anderson
"Człowiek z innego miejsca", zwany także tańczącym karłem

Tajemniczy, tańczący karzeł z czerwonego pokoju, którego spotyka agent Cooper - najpierw w swoich snach, później w przedsionku Czarnej Chaty. Jego rola i intencje nie są do końca wyjaśnione, przedstawiony jest raczej jako obserwator.


Kariera Michaela J. Andersona nie obfituje niestety w zbyt wiele znanych ról. Poza Twin Peaks, zagrał jeszcze raz u Lyncha, w filmie "Mulholland Drive" (2001). W świecie telewizji powiodło mu się nieco lepiej i udało mu się dokonać rzeczy niebywałej - przestał być kojarzony wyłącznie z rolą tańczącego karła dzięki swojej świetnej kreacji Samsona, dyrektora cyrku w genialnym serialu "Carnivale" (2003-2005).

Michael J. Anderson jako Samson, "Carnivale" (2005)


Carel Struycken
Olbrzym

Kolejna postać rodem z Czarnej (bądź Białej) Chaty. Olbrzym, który ukazuje się Cooperowi, przekazując mu ważne wskazówki w postaci zagadek.

 

Carela Struyckena, dzięki swojej charakterystycznej fizjonomii, naprawdę można nazwać olbrzymem. Ten mierzący 213 cm wzrostu holenderski aktor znany jest przede wszystkim z roli Lurcha, przypominającego monstrum Frankensteina lokaja z "Rodziny Addamsów" (1991). Zagrał też między innymi w "Facetach w czerni" i w serialach "Star Trek: Następne pokolenie", "Star Trek: Voyager", czy "Babilon 5".

Carel Struycken jako Lurch, "Rodzina Addamsów" (1991)
Carel Struycken (2013)
photo: thecrow1299.deviantart.com


Kenneth Welsh
Windom Earle

Były agent FBI i mentor Coopera, dał się skusić ciemnej stronie i zaczął podążać ścieżką zła, poświęcając swoje życie na poszukiwanie Czarnej Chaty. Odpowiedzialny za zabójstwo ukochanej Coopera, niezwykle błyskotliwy i niebezpieczny osobnik.

 

Kenneth Welsh to znany kanadyjski aktor. W swojej filmografii ma grubo ponad sto tytułów, w tym filmy takie jak "Wichry namiętności" (1994), "Aviator" (2004), "Pojutrze" (2004), "Egzorcyzymy Emily Rose" (2005), a nawet "Karol - człowiek, który został papieżem" (2005), gdzie wcielił się w profesora Wójcika. Występował też gościnnie w serialach "Z archiwum X", "Witchblade", "Na połudne". Jego najnowszym filmem jest kanadyjska komedia "The Art of the Steal" (2013), gdzie gra u boku Kurta Russella i Matta Dillona.

Kenneth Welsh na premierze filmu "The Art of the Steal" (2013)
photo: Jason Merritt/Getty Images



Russ Tamblyn
Dr Lawrence Jacoby
Miejscowy psychiatra, u które leczyła się między innymi Laura. Nieco postrzelony, noszący okulary ze szkłami w różnych kolorach, moco zainspirowany hawajskimi klimatami.


Russ Tamblyn to aktor i tancerz, działający w branży filmowej już od 1949 roku. Zagrał między innymi u boku serialowego kolegi, Richarda Beymera, w "West Side Story" (1961), oraz tytułową rolę w "Tomciu Paluchu" (1958). W 1957 roku otrzymał nominację do Oscara za rolę drugoplanową w filmie "Peyton Place". Na swoim koncie ma też takie "perełki" jak "Pojedynek potworów" (1966) - ten sam, o którym była mowa w niedawnej notce na temat największych grzechów zagranicznych tłumaczy, czy "Drakula kontra Frankenstein" (1971). Po Twin Peaks jego kariera nieco wyhamowała, zagrał jeszcze w kilku dziwnych filmach, a po 2000 roku właściwie zniknął. Jednak ostatnio znów zaczyna pojawiać się tu i ówdzie, w 2011 roku mogliśmy zobaczyć go w filmie "Drive", a rok później w "Django" Quentina Tarantino, gdzie zagrał rolę Syna Rewolwerowca (co jest typowo Tarantinowskim nawiązaniem do roli, którą Russ Tamblyn zagrał w 1965 roku, w filmie "Syn rewolwerowca").

Russ Tamblyn jako Tomcio Paluch, "Tomcio Paluch" (1958)
Russ Tamblyn w czasie ceremonii 50-lecia West Side Story (2011)
photo: Bauer Griffin
  

Lenny von Dohlen
Harold Smith

Cierpiący na wyjątkowo ciężki przypadek agorafobii Harold, praktycznie nie był w stanie przekroczyć progu swojego domu. Jego pasją były orchidee. Stał się przyjacielem, powiernikiem i być może kochankiem Laury, którą poznał poprzez program "posiłków na kółkach" (Laura przywoziła mu obiady). Po śmierci Laury, kiedy poznał Donnę, zakochał się ponowanie, jednak kiedy ta zawiodła jego zaufanie, Harold powiesił się w swojej szklarni.


Lenny właściwie co roku gra w jakimś filmie. Nie są to niestety zbyt znane, lub ambitne tytuły. Zagrał między innymi jednego z bandytów w trzeciej części serii Home Alone - "Alex - sam w domu" (1997), oraz w czarnej komedii z 2007 roku, pt. "Zęby", której opis prezentuje się następująco: "Dawn odkrywa, że jej genitalia posiadają zęby." (filmweb.pl).

Lenny von Dohlen (2010)


Heather Graham
Annie Blackburn

Siostra Normy, która przez wiele lat była w zakonie po nieudanej próbie samobójczej. Agent Cooper zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, zresztą z wzajemnością. Sielankę przerywa jednak Windom Earle, który porywa Annie do Czarnej Chaty.


Heather Graham to chyba jedyna "Twin Peaksowa" aktorka, która zrobiła naprawdę ogromną karierę w Hollywood. Ma na swoim koncie wiele przebojów kasowych, w tym takie tytuły jak "Krzyk 2" (1997), "Boogie Nights" (1997), "Austin Powers 2" (1999), "Z piekła rodem"  (2001), czy "Kac Vegas" (2009).

Heather Graham jako Corrine Dollanganger, "Flowers in the Attic" (2014)


To już koniec długiej listy Twin Peaksowych aktorów i aktorek. Mam nadzieję, że dobrze bawiliście się wspominając ulubione postacie i dziwiąc się ich obecnym wyglądem. Wiem, że pewnie pominąłem kilka mniej, lub bardziej ważnych postaci (chociażby Jaques Renault, w którego wcielał się Michael Parks, znany później między innymi z "Kill Billa" Quentina Tarantino), jednak, z tego co mi wiadomo, jest to najdłuższa i najbardziej kompletna lista w konwencji "wczoraj i dziś", jaką można znaleźć w internecie. Jeśli się mylę, będę wdzięczny za wyprowadzenie mnie z błędu. :) A na zakończenie - wielki spoiler... Hooooow's Annie?!

 

+ komentarze + 3 komentarze

Anonimowy
21 listopada 2016 08:38

Przeczytałem jednym tchem. Odświeżyłem wspomnienia. Wielkie podziękowanie, Mistrzu!

Anonimowy
23 listopada 2016 11:21

Szanowni Państwo,

zachęcam do podpisywania petycji w sprawie polskiego wydawnictwa zawierającego wersje serialu i filmu uzupełnione o wycięte sceny. Od dwóch lat takie wydawnictwa dostępne są na świecie - lecz nie w Polsce. Zmieńmy to :)

ZACHĘCAM DO LINKOWANIA I UPOWSZECHNIANIA PETYCJI!

http://www.petycje.pl/petycja/12159/twin_peaks:_the_entire_mystery_[blu-ray]_-_polska_wersja.html

Anonimowy
1 marca 2021 07:12

54 year-old Financial Analyst Ira Capes, hailing from Terrace Bay enjoys watching movies like Joe and LARPing. Took a trip to Coffee Cultural Landscape of Colombia and drives a Alfa Romeo 8C 2900B Pinin Farina Cabriolet. zobacz na tych gosci

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2013. Marzenia i Koszmary
Ta witryna wykorzystuje cookies (ciasteczka). Przeglądając ją wyrażasz zgodę na ich przechowywanie. Możesz je wyłączyć w ustawieniach swojej przeglądarki.