Wczoraj i dziś: Twin Peaks (cz. 2)

Przed Wami druga część notki z cyklu "Wczoraj i dziś", dotyczącej kultowego serialu "Miasteczko Twin Peaks". Oto kolejne postacie i najbardziej aktualne zdjęcia aktorów, którzy się w nie wcielali. 

Everett McGill 
Duży Ed Hurley 

Właściciel stacji benzynowej, po godzinach członek tajnego stowarzyszenia "Chłopców z czytelni" (do którego należał również szeryf Truman i James). Mąż Nadine, wciąż jednak kochający Normę. Wuj Jamesa. 

 


Everett McGill to jeden z bardziej charakterystycznych aktorów. Na swoim koncie ma wiele ciekawych ról, ale ze względu na swoją aparycję, były to często role brzydali i czarnych charakterów (Twin Peaks stanowi tutaj jeden z wyjątków). Doskonale widać to w filmie "Walka o ogień", Jean-Jaquesa Annauda, gdzie razem z innym etatowym hollywoodzkim brzydalem - Ronem Perlmanem, wcielali się w role ludzi jaskiniowych. Po Twin Peaks McGill zagrał jeszcze tylko w kilku filmach (między innymi "Liberator 2" i "Prosta historia" Davida Lyncha). Po roku 1999 słuch o nim zaginął, najwyraźniej postanowił odpocząć od aktorstwa.

Everett McGill jako Noah, "Walka o ogień" (1981)
   
Everett McGill jako sprzedawca Tom, "Prosta historia"(1999) 
  

Jack Nance 
Pete Martell

Kierownik (?) w tartaku Packardów, mąż Catherine. Miłośnik rybołówstwa. To właśnie on na samym początku znajduje ciało Laury i dzwoniąc do szeryfa, wypowiada słynne zdanie - "She's dead... wrapped in plastic".

   

Jack Nance to kolejny charakterystyczny aktor i jeden z ulubieńców Davida Lyncha, zaczynał zresztą w jego debiucie pełnometrażowym - "Głowie do wycierania". Zagrał także w "Diunie", "Blue Velvet", "Dzikości serca" "Zagubionej autostradzie", która była niestety ostatnim filmem Jacka, który odszedł w 1996 roku w wyniku powikłań po bójce w barze.

Jack Nance jako Henry Spencer, "Głowa do wycierania" (1977)
Jack Nance jako Phil, "Zagubiona autostrada" (1996)
   

Piper Laurie 
Catherine Martell 
Współwłaścicielka tartaku Packardów. Dosyć podstępna i podła kobieta, godny przeciwnik oraz kochanka Bena Horne'a.

 

Piper Laurie zaczynała karierę aktorską jeszcze w latach 50-tych ubiegłego wieku. Naprawdę nazywa się Rosetta Jacobs i ma polskie korzenie (jej ojciec był emigrantem z Polski, a matka była Rosjanką). W swoim debiucie aktorskim, filmie "Louisa"  wystąpiła u boku samego Ronalda Reagana, z którym ponoć miała romans. Od tej pory wystąpiła w prawie 70 filmach i nadal, w wieku 82 lat, pozostaje aktywną aktorką. Lecz w umysłach kinomanów już chyba na zawsze pozostanie wizerunek Piper Laurie jako Margaret White - szalonej, fanatycznej matki Carrie z ekranizacji powieści Stephena Kinga.

Piper Laurie (~1950)
Piper Laurie (2013)
photo: Pascal Le Segretain/Getty Images


Joan Chen
Josie Packard

Wdowa po faktycznym właścicielu tartaku - Andrew Packardzie. Młoda azjatka, z pozoru niezaradna i urocza, w rzeczywistości bardzo przebiegła. Rozkochała w sobie szeryfa Trumana.

 

Joan Chen to urodzona w Chinach aktorka. Mimo, że w Twin Peaks nie pokazała wielkich umiejętności aktorskich, wcale nie jest taka zła w tym co robi. Miała szczęście do grania w filmach z największymi twardzielami kina akcji lat 80-tych. Jeszcze zanim trafiła na plan serialu, wystąpiła w boku Rutgera Hauera, w "Krwi bohaterów" - filmie doskonale znanym tym, którzy wychowywali się w epoce kaset VHS. Zagrała także z Sylvestrem Stallone w filmie "Sędzia Dredd", z Christopherem Lambertem we "W potrzasku" i ze Stevenem Seagalem w "Na zabójczej ziemi". Po roku 2000, Joan grywała głównie w chińskich filmach, ale zdarzało jej się wystąpić w jakiejś amerykańskiej produkcji (między innymi w ekranizacji opowiadania Haruki Murakamiego "Wszystkie boże dzieci tańczą").

Joan Chen jako Madame Chiang, "Hemingway i Gellhorn" (2012)




Kimmy Robertson
Lucy Moran

Recepcjonistka na posterunku policji. Wyjątkowo pedantyczna i zabawna osóbka, która zawsze musi przekazać całą instrukcję postępowania przed przełączeniem rozmowy.


Kimmy Robertson, nie licząc Twin Peaks, nie zasłynęła w żadnej innej roli. Jej występy ograniczały się do drugo i trzecio planowych ról, w takich filmach jak "Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki", "Nie mów mamie, że niania nie żyje", czy "Karzeł 2".

Kimmy Robertson (2009)
photo: Getty Images


Harry Goaz
Andy Brennan

Gapowaty i uczuciowy zastępca szeryfa. Wprowadza do serialu element komediowy, poprzez ciągłe potykanie się i wygłaszanie mów na poziomie ucznia podstawówki. Kocha się w Lucy. Idealnie podsumowuje go zdanie, które wypowiada na miejscu zbrodni: "Lucy, tylko nie mów szeryfowi, że płakałem".


Harry Goaz to jeden z najmniej aktywnych aktorów z Twin Peaks. Nie licząc serialu i jego kinowej wersji, zagrał jeszcze tylko w trzech filmach, z czego praktycznie żaden nie jest znany w Polsce. Poza tym niewiele wiadomo o dalszych losach Andy'ego.

Harry Goaz jako Layton, "Deadroom" (2005)



Michael Horse
Tommy "Hawk" Hill

Drugi z zastępców szeryfa. Trochę bardziej rozgarnięty i kompetentny niż Andy, indiański tropiciel - najlepszy w swoim fachu.

 

Michael Horse to kolejny aktor charakterystyczny, obsadzany bardzo często w rolach indiańskich szeryfów, albo członków plemienia, w wielu telewizyjnych i niskobudżetowych produkcjach. Zadebiutował w roli Tonto w "Legendzie o samotnym jeźdźcu" (czyli w roli, którą niedawno powtórzył Johnny Depp w "Jeźdźcu znikąd").

Michael Horse jako Tonto, "Legenda o samotnym jeźdźcu" (1981)
Michael Horse (2010) photo: Contra Costa Times
  


Eric DaRe
Leo Johnson

Jeden z najczarniejszych charakterów serialu. Główny podejrzany w sprawie zabójstwa Laury Palmer, handlarz narkotyków, podpalacz i damski bokser.


Eric DaRe jest synem aktora Aldo Ray'a. Rola bezwzględnego Leo jest niewątpliwie najważniejszym punktem jego resume, poza tym nie ma się za bardzo czym chwalić. Udało mu się zaliczyć niewielkie cameo w "Żołnierzach kosmosu" Paula Verhoevena, oraz wystąpić w takich hitach jak "Critters 4" i "Cicha noc, śmierci noc 3" (gdzie zresztą zagrał razem ze swoim serialowym kolegą, Richardem Beymerem). W 2012 został omyłkowo zatrzymany przez policję Los Angeles, pod zarzutem wzniecenia ponad 50 pożarów na terenie Hollywood (nie byłby to pierwszy raz, w końcu spalił tartak Packardów).

Eric DaRe jako Chris, "Cicha noc, śmierci noc 3" (1989)
Eric DaRe, w filmiku, gdzie tłumaczy się z omyłkowego zatrzymania przez policję (2012)



Wendy Robie
Nadine Hurley

Jednooka kobieta o sile dziesięciu mężczyzn. Zgorzkniała i lekko tracąca kontakt z rzeczywistością, prawdopodobnie w wyniku przeczuć na temat tego, że jej mąż, "Wielki" Ed, tak naprawdę jej nie kocha. Obsesyjnie dążąca do wymyślenia (i opatentowania) bezgłośnych prowadnic do zasłon. W dalszej części miała dość zabawny epizod z regresem pamięciowym do czasów licealnych.

 

Twin Peaks było właściwie pierwszym aktorskim przedsięwzięciem Wendy. Jej sportretowanie lekko szalonej Nadine na długo zapada w pamięć, mimo że nie jest ona żadną z kluczowych dla fabuły postaci. Niestety, później nie miała już dużego pola do popisu. W 1991 roku zagrała w horrorze Wesa Cravena "W mroku pod schodami", gdzie całkiem przekonująco wypadła w roli demonicznej Mamuśki (po raz kolejny wcielając się w żonę postaci granej przez Everetta McGilla). Miała też swoje epizody i gościnne występy w takich produkcjach jak "Dentysta 2", "Wampir w Brooklynie", "Nieuchwytny" ze Stevenem Seagalem, czy w serialu "Star Trek: Deep Space Nine", gdzie była prawie nie do rozpoznania z powodu charakteryzacji. Obecnie Wendy nadal gra, chociaż chyba częściej można zobaczyć ją na deskach teatru, niż w filmach.

Wendy Robie jako Dr Ulani Belor, "Star Trek: Deep Space Nine" (1995)
Wendy Robie w przedstawieniu "Southbridge" (2013)
photo: Jeff Pines



Ray Wise
Leland Palmer

Miejscowy prawnik i ojciec Laury. Zrozpaczony po śmierci córki, do czasu przełomowego momentu, kiedy w ciągu nocy, jego włosy w tajemniczych okolicznościach, robią się białe. Od tej pory Leland chodzi wiecznie uśmiechnięty, podśpiewując piosenki z dawnych musicali. [ Trudno mówić o spoilerze z serialu, który ma ponad 20 lat, ale jeśli jakimś cudem czytasz tą notkę, nie znając fabuły Twin Peaks, wiedz, że wielki spoiler czai się w kolejnych zdaniach. ] Oczywiście, później okazuje się, że jego przemiana, to skutek coraz bardziej manifestującej się obecności Boba w jego ciele. Kiedy po raz pierwszy poznajemy straszliwą prawdę i zarazem rozwiązanie głównej zagadki serialu - to właśnie Leland zabił własną córkę - aż ciarki przechodzą.


Ray Wise to bardzo aktywny aktor. Mimo, że najbardziej znany jest właśnie z roli Lelanda, jego twarz przewija się często w różnych filmach, głównie na drugim i trzecim planie. Przed Twin Peaks udało mu się zagrać w kultowym "RoboCopie". Potem, bardzo często obsadzano go w rolach polityków (wiceprezydent Hal Gardner w serialu "24 godziny", senator we "Wschodzącym słońcu", czy sekretarz stanu w "X-Men: Pierwsza klasa"), lub w horrorach (między innymi "Smakosz 2" i "Droga śmierci"). Jego kariera telewizyjna również nie stała w miejscu, wystąpił w roli samego Diabła w serialu "Żniwiarz", oraz zaliczył wiele gościnnych występów w takich tytułach jak, wspomniane już "24 godziny", "Star Trek: Następne pokolenie", "Star Trek: Voyager "JAG - Wojskowe biuro śledcze" (gdzie zagrał oczywiście kongresmena), "Jak poznałem waszą matkę", czy "Wilfred". Najwyraźniej Ray wcale nie zwalnia, wręcz przeciwnie, w 2013 roku wystąpił aż w 11 filmach (w tym, między innymi, w takim hicie jak "Pająk Gigant"). Można go też było zobaczyć w teledysku zespołu Beach House "Wishes", gdzie można powiedzieć, że znowu śpiewa (mimo, że nie swoim głosem). ;)

Ray Wise jako Major Tanner, "Pająk Gigant" (2013)


Grace Zabriskie
Sarah Palmer

Matka Laury, równie mocno jak Leland zrozpaczona śmiercią jedynej córki. Postać na swój sposób tajemnicza, miewająca dziwne i niepokojące wizje (co najwyraźniej było cechą rodzinną, bo miewała je również Laura, a nawet Maddy). To właśnia Sarah pierwsza zobaczyła Boba, wyłaniającego się zza łóżka.

Zagadka dla spostrzegawczych - gdzie jest Bob?
Grace Zabriskie to dość charakterystyczna aktorka o polskich korzeniach. Jednak na tyle powiązana z rolą matki Laury Palmer, że za każdym razem, kiedy pojawia się w jakimś filmie, podświadomie czekam na moment, kiedy zacznie krzyczeć niczym w końcówce pilota Twin Peaks. David Lynch najwyraźniej ją polubił, gdyż poza powtórzeniem swojej roli w kinowej wersji serialu, zagrała u niego także w filmach "Dzikość serca" "Inland Empire" (gdzie zagrała złowieszczą polską sąsiadkę). Polubił ją także Gus van Sant, u którego zagrała w "Moim własnym Idaho", oraz w "I kowbojki mogą marzyć".  Pani Zabriskie to, podobnie jak Ray Wise, dość aktywna zawodowo aktorka, w swojej filmografii ma już prawie 90 tytułów. Oprócz tych wymienionych wcześniej warto wspomnieć jeszcze o jej występach w filmach "Smażone zielone pomidory", "60 sekund", "The Grudge - Klątwa", czy "Powrót Laleczki Chucky".

Grace Zabriskie jako Donna, "Złe gliny" (2013)



David Lynch
Gordon Cole

Współtwórca serialu wcielił się również w jedną z postaci - agenta FBI Gordona Cole'a, przełożonego Coopera. Gordon to wyjątkowo oryginalna jednostka, jego problemy ze słuchem powodują, że jakakolwiek rozmowa z nim, przeradza się w wymianę krzyków. Jak się okazuje, jedyną osobą, którą Gordon słyszy wyraźnie, bez podnoszenia głosu, jest kelnerka Shelly, w której z miejsca się zakochuje.


David Lynch to znany i ceniony reżyser. Jego cechą charakterystyczną jest dziwaczna, tajemnicza, często psychotyczna atmosfera panująca w jego filmach. Wśród najlepszych dokonań wymienić można takie tytuły jak "Głowa do wycierania" (debiut reżyserski), "Diuna" (ekranizacja epopei science-fiction Franka Herberta), "Człowiek słoń", " Blue Velvet", "Dzikość serca", "Zagubiona autostrada", "Mulholland Drive", no i oczywiście "Twin Peaks". Jego ostatnim pełnometrażowym obrazem jest "Inland Empire" z 2006 roku, od tego czasu, fani Lyncha z niecierpliwością wypatrują kolejnego filmu spod ręki mistrza. Jednak Lynch to artysta działający na wielu płaszczyznach - maluje, kręci krótkometrażówki i animacje, oraz nagrywa płyty (między innymi, pod szyldem zespołu Blue Bob). Parę miesięcy temu gruchnęła wieść, że Lynch bierze się za kontynuację "Miasteczka Twin Peaks", więc z wielką nadzieją, czekam na dalsze informacje w tym temacie.

David Lynch (2013) photo: Getty Images

 

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2013. Marzenia i Koszmary
Ta witryna wykorzystuje cookies (ciasteczka). Przeglądając ją wyrażasz zgodę na ich przechowywanie. Możesz je wyłączyć w ustawieniach swojej przeglądarki.