Wczoraj i dziś: Twin Peaks (cz. 1)

W 1990 roku, dwójka ludzi na zawsze odmieniła świat telewizji, tworząc nietuzinkowy serial, jakiego jeszcze nie było. Scenarzysta Mark Frost i wtedy już dość dobrze znany reżyser David Lynch powołali do życia "Miasteczko Twin Peaks", którego odcinek pilotowy, niczym u Hitchcocka, zaczyna się od prawdziwego trzęsienia ziemi. W chłodny poranek, na brzegu rzeki znalezione zostają zwłoki powszechnie lubianej licealistki, Laury Palmer, zawinięte w folię. Małe, senne miasteczko, w którym wszyscy się znają, do tej pory nie mierzyło się przestępstwem takiej wagi, nadciąga więc kawaleria, w postaci agenta FBI - Dale'a Coopera.



Twin Peaks wprowadziło nową jakość do świata seriali, wprowadzając elementy dramatu, tajemnicy, a nawet zjawisk nadprzyrodzonych, których nie powstydziłby się dobry film fabularny. W tych czasach, na ekranach telewizorów królowały tasiemce typu "Dynastia", czy "Moda na sukces" (to drugie zresztą króluje do dzisiaj ;) ), czy seriale sensacyjne, jak "MacGyver", "Drużyna A". To co zaproponował duet Lynch & Frost wciągnęło więc widzów bez reszty, a na ustach wszystkich pojawiało się pytanie - kto zabił Laurę Palmer?

Jednak głównym tematem tej notki jest inne pytanie - co działo się z aktorami wcielającymi się w pamiętne role, po zakończeniu serialu? Jako, że jest to długa lista, postanowiłem podzielić ją na trzy części, które sukcesywnie będą publikowane co dwa dni.

Zaczynamy więc, od najważniejszego.


Kyle MacLachlan
Agent Specjalny Dale Cooper

Zupełnie wyjątkowy agent FBI - bardzo sumiennie podchodzący do swojej pracy, ale jednocześnie stosujący nietypowe metody, opierające się między innymi, na mistycyzmie rodem z Tybetu. Człowiek o wielkim sercu i ogromnych pokładach empatii. Miłośnik czarnej kawy i placka wiśniowego, patrzący na małomiasteczkowe życie mieszkańców Twin Peaks, z niemalże dziecięcym zachwytem. Do tego skarbnica mądrości i świetnych cytatów.


Kyle to jedna z największych gwiazd serialu. Jego karierę właściwie zbudował David Lynch (wcześniejsze główne role w filmach "Diuna" i "Blue Velvet"), nie dziwi więc fakt, że zatrudnił go również przy swoim serialowym przedsięwzięciu. Jak się jednak okazało, było to ich ostatnie wspólne dzieło (nie licząc późniejszego filmu kinowego, "Twin Peaks: Ogniu, krocz ze mną"). Po roli Coopera, MacLachlan zagrał jeszcze w kilku większych, oraz wielu pomniejszych filmach. Do jego najważniejszych ról można zaliczyć występy w "The Doors" Olivera Stone'a (gdzie wcielił się w Raya Manzarka - klawiszowca zespołu),  kinowej wersji "Flintstonów", czy niezbyt udanym "Showgirls". Jego najnowszy film, to zeszłoroczny "Breathe In" (który jeszcze nie miał swojej premiery w Polsce), gdzie wystąpił u boku Guy'a Pearce. Równolegle rozwijała się kariera telewizyjna Kyle'a. Wielu widzów kojarzy zapewne jego role w serialach "Seks w wielkim mieście", czy "Gotowe na wszystko". Obecnie gra w serialu z pogranicza sci-fi, "Believe" - czyli najnowszym dziecku twórcy "Grawitacji", Alfonso Cuaróna.

Kyle MacLachlan (2013)
© Emiley Schweich / PR Photos


Michael Ontkean
Szeryf Harry S. Truman

Dziwnym trafem noszący imię i nazwisko byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Twardy i sprawiedliwy szeryf miasteczka, w którym tak naprawdę nie miał wiele do roboty (do czasu zabójstwa Laury). Harry to poczciwy, sumienny i uczciwy człowiek, który bez sprzeciwu uznaje autorytet Coopera, kiedy tylko rozpoznaje w nim bratnią duszę. Bez pamięci zakochany w młodej Josie Packard, która jest właścicielką tartaku - głównego źródła utrzymania całego miasteczka.

Ten serial nie sprzyja osobom na diecie. Każdy tu opycha się pączkami i ciastem.

Michael Ontkean to z kolei jeden z najbardziej zapomnianych aktorów z Twin Peaks. Ma na swoim koncie co prawda występy w kilkudziesięciu filmach i serialach, ale w 95% są to produkcje telewizyjne i niskobudżetowe, których dziś już nikt nie pamięta, albo nigdy nie widział. Do "największych" filmów w jakich wystąpił (w roli drugo, a nawet i trzecio planowej), zaliczyć można "Pocztówki znad krawędzi" Mike'a Nicholsa, w których wystąpił właściwie w tym samym czasie co w "Twin Peaks", oraz jego najnowszą rolę w "Spadkobiercach" z 2011 roku, gdzie zagrał u boku George'a Clooneya.

Michael Ontkean jako kuzyn Milo, "Spadkobiercy" (2011)


Sheryl Lee
Laura Palmer / Maddy Ferguson

Najważniejsza martwa postać w serialu. To od niej wszystko się zaczyna. Wzorowa uczennica, piękna blondynka z chłopakiem futbolistą. Lubiana przez właściwie całe miasteczko. Zamordowana w niewyjaśnionych okolicznościach. Jednak, jak się okazuje, Laura skrywała też mroczną stronę, którą stopniowo poznajemy, wraz z rozwojem fabuły. W późniejszych odcinkach, ta sama aktorka wcieliła się także w kuzynkę Laury, bliźniaczo do niej podobną Maddy (dla niepoznaki brunetkę, w wielkich okularach), która przyjeżdża na pogrzeb i zostaje na jakiś czas w domu Palmerów, wspierając wuja i ciotkę, zdruzgotanych po śmierci córki.


Sheryl już chyba na zawsze kojarzona będzie z rolą Laury Palmer. Głównie dlatego, że jej dalsza kariera aktorska nie zaowocowała żadną większą rolą godną zapamiętania. W czasie kręcenia Twin Peaks, Lynch zatrudnił ją także w niewielkiej roli dobrej wróżki, w swojej "Dzikości serca". Potem był już standardowy scenariusz kilkunastu mało znaczących filmów i ról. Do najbardziej charakterystycznych (i kojarzonych) zaliczyć można występ w "Wampirach" Johna Carpentera i niewielką rolę w "Do szpiku kości" z oscarową Jennifer Lawrence. Sheryl miała szansę zapisać się w serialowym świecie, kiedy zaproponowano jej jedną z głównych ról w serialu "Gotowe na wszystko" (jako Mary Alice Young), nakręcono nawet sceny pilotażowe z jej udziałem, jednak ostatecznie producenci postanowili z niej zrezygnować i obsadzić w tej roli Brendę Strong (aktorkę, która również wystąpiła w Twin Peaks, jako mordercza asystentka Thomasa Eckharta). Najnowszy film z udziałem Sheryl to "Teksas - Pola śmierci" z 2011 roku, gdzie zagrała u boku Sama Worthingtona ("Avatar"), Jeffrey'a Deana Morgana ("Watchmen - Strażnicy"), Jessiki Chastain ("Wróg numer jeden") i Chloë Grace Moretz ("Kick-Ass").

Sheryl Lee jako Lucie Sliger, "Teksas - Pola śmierci" (2011)


Sherilyn Fenn
Audrey Horne

Rezolutna spryciara, której motywy nie są do końca jasne (przynajmniej na początku). Zbuntowana licealistka, robiąca wszystko na przekór swojemu bogatemu ojcu. Zabujana w agencie Cooperze, na własną rękę próbuje pomóc mu w śledztwie. Do tego jedna z najśliczniejszych postaci w serialu. :)


Sherilyn, podobnie jak koleżanka Sheryl, nie zrobiła niestety oszałamiającej kariery. W ramach powiązań z Lynchem, również zagrała niewielką rólkę w "Dzikości serca" (jako dziewczyna z wypadku, która umiera w ramionach Nicolasa Cage'a). Niedługo po Twin Peaks załapała się też na główną rolę w reżyserskim debiucie córki Davida - Jennifer Chambers Lynch, pod tytułem "Uwięziona Helena", gdzie partnerował jej Julian Sands ("Warlock"). Gdzieś po drodze, w 1995 roku, zagrała jeszcze Elizabeth Taylor, w telewizyjnym filmie o życiu tej aktorki. Dalsza kariera panny Fenn to już niestety równia pochyła, której zwieńczeniem i najbardziej obciachowym filmem jest "Wielka Stopa" z 2012 roku (z porażajacą średnią ocen 2/10 w serwisach IMDb, oraz FilmWeb), gdzie wcieliła się w rolę dzielnej pani szeryf walczącej z tytułowym potworem (generalnie fabuła opiera się na tym, że w miasteczku, w którym szeryfuje Fenn, odbywają się przygotowania do koncertu Alice Coopera, niestety hałas spowodowany wycinką lasu w celu zbudowania sceny, budzi ze snu Wielką Stopę, który wpada w morderczy szał). Jednak Sherilyn się nie poddaje, w zeszłym roku udało jej się załapać na nieco ambitniejszą produkcję, zagrała bowiem w 4 epizodach serialu "Miasto cudów".

Sherilyn Fenn jako Szeryf Becky Alvarez, "Wielka Stopa" (2012)
Sherilyn Fenn jako Madame Renee, "Miasto cudów" (2013)


Lara Flynn Boyle
Donna Hayward

Donna to najlepsza przyjaciółka Laury. Razem chodzą do klasy, urządzają pikniki i spędzają czas robiąc rzeczy, które zazwyczaj robiły stereotypowe licealistki z początku lat 90-tych (czyli nic zdrożnego! ;) ). Jednak, w przeciwieństwie do Laury, Donna nie skrywa żadnej mrocznej strony. To zwyczajna, porządna i dobra dziewczyna. Ma nawet wyrzuty sumienia, kiedy zakochuje się w ostatniej miłości Laury - Jamesie. Tym bardziej szokiem są dla niej kolejne fakty i tajemnice, które wychodzą na jaw wraz z toczącym się śledztwem.


Wydawało się, że kariera Lary Flynn Boyle biegnie niezłym torem. Co prawda po Twin Peaks zdarzyło jej się wystąpić w kilkunastu niewiele znaczących produkcjach (z niewielkimi wyjątkami w postaci "Świata Wayne'a", "Red Rock West" z Nicolasem Cagem i Dennisem Hopperem i "Drogi do Wellville" Alana Parkera), ale kiedy w 2002 roku wcieliła się w główny czarny charakter w blockbusterowych "Facetach w czerni II", wydawało się, że jest na topie. Niestety jej kolejne role nie przyniosły już rozgłosu. Mogłoby się wydawać, że więcej czasu spędzała w klinice, na kolejnych operacjach plastycznych, niż szukając wymagających ról (co potwierdza poniższe zdjęcie).

Lara Flynn Boyle złapana przez papparazzi - o jedną operację za dużo (2013)


Mädchen Amick
Shelly Johnson

Kelnerka w "Podwójnym R". Wyjątkowo urocza, jednak nie mająca szczęścia do mężczyzn - jej mąż, Leo, to kryminalista i brutal, domowe problemy rozwiązujący pięścią (i mydłem wrzuconym do skarpetki). Być może dlatego Shelly zakochała się w Bobbym, byłym chłopaku Laury i szkolnym rozrabiace.

Zdecydowanie!
Kariera Mädchen potoczyła się podobnie jak jej serialowych koleżanek. Wiele telewizyjnych i niskobudżetowych produkcji, w tym niewiele wartych uwagi. Wśród takich, o których warto wspomnieć są "Lunatycy" - film z 1992 roku, ze scenariuszem Stephena Kinga (wypadało mi o tym napisać, jako fanowi tegoż), czy jej ostatni film z 2011 roku - post apokaliptyczny "Ksiądz", z Paulem Bettany w roli tytułowej. Obecnie pani Amick występuje w jednej z głównych ról w serialu "Czarownice z East Endu" i należy przyznać, że w dalszym ciągu jest bardzo atrakcyjną kobietą. :)

Mädchen Amick w czasie letniego panelu TCA, dotyczącego "Czarownic z East Endu" (2013)


Richard Beymer
Benjamin Horne

Biznesmen, przedsiębiorca, właściciel hotelu "Great Northern" i połowy miasta (oraz nieformalny właściciel "Jednookiego Jacka" - kasyna/burdelu na granicy z Kanadą). Ojciec Audrey. Podstępny i "śliski" typ, który jednak dawał się lubić (szczególnie po swoim epizodzie z wojną secesyjną).

Uprzedzałem, że strasznie się obżerają w tym serialu.
Richard Beymer swoją najbardziej znaną rolę zagrał na długo przed Twin Peaks - w 1961 roku wcielał się w Tony'ego w musicalu "West Side Story". I właściwie była to jego najbardziej charakterystyczna kreacja (nie licząc oczywiście Bena Horne'a). Potem zdarzały mu się już głównie "arcydzieła" w rodzaju "Cicha noc, śmierci noc 3", "Wyspa grozy", czy "Moja dziewczyna 2". Pan Beymer prawdopodobnie zawiesił karierę aktorską, gdyż od 2000 roku nie pojawił się już na ekranie.

Richard Beymer jako Tony, "West Side Story" (1961)
Richard Beymer prywatnie (2007)
photo: Rudy Wilson

Dana Ashbrook
Bobby Briggs


Bobby był klasowym futbolistą, któremu tak naprawdę wcale nie chciało się ćwiczyć. Zamiast tego wolał zadawać się z ciemnymi typami i handlować kokainą, którą częstował swoją dziewczynę - Laurę Palmer. Jednak na początku serialu dowiadujemy się, że Bobby i Laura właściwie już ze sobą nie byli, a Bobby potajemnie spotyka się z Shelly. Poznajemy go jako prawdziwego dupka, jednak z biegiem czasu jego postać zmienia się i przekształca w naprawdę spoko gościa.


W czasach przed Twin Peaks, Dana miał na koncie same hity, pokroju takich tytułów jak "Atak zabójczych pomidorów", "Gabinet figur woskowych", "Powrót żywych trupów 2", czy "Tata duch" (gdzie tytułowym duchem był Bill Cosby - prawdziwy horror!). Jeśli myślicie, że po Twin Peaks było lepiej, to... zastanówcie się jeszcze raz. Niestety, kariera Dany (co to w ogóle za imię dla faceta?) nadal nie nabierała rozpędu i jego filmografię nadal wypełniały filmy pokroju "Pyton 2". Na polu serialowym było już nieco lepiej, zagrał między innymi w serialowej wersji "Miasta gniewu" i zaliczył sporo gościnnych występów w takich seriach jak "Deadwood", "Kameleon", czy "Białe kołnierzyki".

Dana Ashbrook (2013)
photo: IMDb.com

James Marshall
James Hurley

Motocyklista w skórzanej kurtce, przemierzający puste drogi na swoim Harley'u. Zgrywający twardziela, ale tak naprawdę bardzo czuły chłopak. Niestety, umiejętności aktorskie Jamesa Marshalla, sięgające poziomu drewnianego kloca cierpiącego na zatwardzenie, nie końca pozwoliły wykorzystać potencjał tej postaci. Zakochany najpierw w Laurze, potem, po jej śmierci, w Donnie, potem w Maddy, która za bardzo przypominała Laurę. Potem była jeszcze spotkana w barze Evelyn Marsh... Nie mógł się ów James zdecydować, co czyniło go wyjątkowo irytującym Jamesem. Wisienką na torcie była piosenka, którą nagrał razem z Donną i Maddy... Jak nietrudno się domyślić, nie jestem wielkim zwolennikiem Jamesa. ;)

"Tym razem poszło w gacie, ale nie wiem co będzie następnym razem..."
James Marshall niestety wielkim aktorem nie jest. Jego filmografia pełna jest słabiutkich, głównie telewizyjnych filmów. Jedynym jasnym punktem jego kariery aktorskiej jest film "Ludzie honoru" Roba Reinera, gdzie wcielił się w jednego z oskarżonych szeregowców, występując u boku takich gwiazd jak Jack Nicholson, Tom Cruise i Demi Moore. W późniejszych latach, z powodów zdrowotnych, zmuszony był przerwać pracę przy filmach. Lek na trądzik, który przyjmował, okazał się na tyle wadliwy, że James wylądował w szpitalu z powodu silnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Sprawa była na tyle poważna, że lekarze musieli usunąć mu okrężnicę. Marshall pozwał firmę farmaceutyczną, która wyprodukowała lek i wygrał.

To najbardziej aktualne zdjęcie Jamesa Marshalla, jakie udało mi się znaleźć.
Niestety nie wiem, z którego roku.

Peggy Lipton
Norma Jennings

Właścicielka restauracji "RR" (zwanej też "Podwójnym R"). Od czasów szkolnych nieszczęśliwie zakochana w Edzie. Ich drogi rozeszły się jednak i każde poślubiło inną osobę.


Peggy zaczynała karierę jako modelka, potem przerzuciła się na aktorstwo. Jej filmografia nie zawiera jednak zbyt wielu jasnych punktów. Zanim stała się powszechnie rozpoznawalna jako Norma, była raczej kojarzona ze swoją wieloletnią rolą Julie Barnes w "The Mod Squad", serialu, który u nas nie jest w ogóle znany, lecz w Stanach był bardzo popularny. Peggy za rolę w nim otrzymała nawet Złotego Globa. W latach 1974-86 była też żoną znanego muzyka, Quincey'a Jonesa. Obecnie Peggy nadal grywa w filmach i serialach, ostatnio mogliśmy oglądać ją w 2010 roku, w "Pewnego razu w Rzymie".

Peggy Lipton jako Julie Barnes, "The Mod Squad" (1976)
Peggy Lipton, 19th Annual ELLE Women in Hollywood Tribute (2012)
© Andrew Evans / PR Photos
 

Prześlij komentarz

 
Copyright © 2013. Marzenia i Koszmary
Ta witryna wykorzystuje cookies (ciasteczka). Przeglądając ją wyrażasz zgodę na ich przechowywanie. Możesz je wyłączyć w ustawieniach swojej przeglądarki.